Menu

LunAres Arş. İstasyonu-(Polonya-Röportaj)

Merhabalar. Dünyanın dört bir yanındaki uzay araştırma istasyonlarıyla yaptığımız röportaj ve tanıtımların biriyle daha karşınızdayız. Bu defa okuyucularımızı, konuşlanma yeri olarak diğerlerinden biraz farklı bir istasyona götüreceğim. Bir Su-22 savaş uçağı hangarını kullanan, Polonya-Pila şehrindeki LunAres araştırma tesisi bu haftaki konuğumuz oluyor. LunAres ekibi; Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve diğer kurumlarla birlikte yürüttükleri yoğun bilimsel çalışmaların arasında, Dünyadaki Mars Projesi Topluluğu olarak ilk iletişimden bu yana çok yardımsever davrandılar ve bize zaman ayırarak incelik gösterdiler.

LunAres araştırma tesisi, Ay ve Mars’taki insanlı uzay görevlerini simüle etmek için kurulmuş, 6 analog astronottan oluşan izole ekipler üzerinde tıbbi ve psikolojik araştırmalar yapmaya odaklanan özel ve analog bir habitat olarak dikkat çekmektedir.

2017 yılında oluşturulan LunAres, kendi alanında Avrupa’daki tek tesis olarak öne çıkmakta. LunAres, sadece uzay sektöründe değil, aynı zamanda insanlı uzay uçuşlarında insan faktörleri psikolojisi alanında ve modern teknolojik başarıların testlerinde de araştırma yapmaktadır. Tesis, araç dışı alan yürüyüşleri (Extravehicular Activities-EVA) için dış ortamdan tamamen izole edilmiş geniş bir kapalı alana sahiptir. Şimdi gelin, LunAres’i kendi ekibinden daha yakından tanıyalım.

Uzun, ancak oldukça ilginç bu röportajın devamına buraya tıklayarak Dünyadaki Mars Projesi sayfasından okuyabilirsiniz.

Beğen  3
Yazar

Çevre Mühendisi. Özel bir şirkette Proje Mühendisi. Sosyal sorumluluk projelerinden olan "Dünya'daki Mars Projesi'nin (Mars on Earth Project)" kurucularından ve Projenin Çevre, Atık Yönetim, Yenilenebilir Enerji Kaynakları sorumlusu. Amatör telsiz çağrı işareti TA2ISU. (Environmental Engineer. Founder of the Mars on Earth Project. Project Environment, Waste Management, Renewable Energy Resources and Communications Officer Turkey. Amateur radio callsign TA2ISU.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir