Menu

Brezilya Habitat Marte İstasyonu Röportajım

Uzay; çoğu zaman merak uyandırdığı kadar, öngörülemez tehlikeleri de karanlığında barındırmaktadır. Bu nedenle bilim insanları birçok deneylerinde hedef ortama en yakın şekilde tasarlanmış benzetimler veya bilgisayar simülasyonları kullanmaktadırlar. Öncü araştırmalar, Mars’ta yaşam konusunda da Mars’a gönderilmiş ve halen gelişimi devam eden yeni uzay araçları konusunda da bu şekilde hareket edilmiştir.

Ancak söz konusu araştırmalarının odağında bu kez Mars’a gidecek bir yaşam formu (insan) olduğunda, çalışmalar çok daha farklı bir boyuta taşınmak zorunda. Makineler genellikte mekaniktirler, sensörleri ile algılarlar; itaatkar, duygu veya kaprisleri olmayan sistemlerdir, çalışabilmeleri için gerekli lojistik gereksinimleri de farklıdır.

Halbuki insan yaşam formu beraberinde sadece su ve yiyecek götürmez. Gittiği her yere duygularını, korkularını, fobilerini, kaprislerini ve diğer ihtiyaçlarını da beraberinde götürür. Bu durumda simülasyonların bilgisayar ekranlarından daha gerçekçi simüle edilmiş ve Dünya üzerinde kurulmuş Mars Araştırma İstasyonlarında bizzat yaşanarak denenmesi gerekmektedir.

İşte bu amaçla birçok ülkede bilim adamları, gönüllüler ve amatörler tarafından -hatta bazıları devletler tarafından finanse edilen- araştırma istasyonları da kurulmuştur. Mars ile ilgili kurulan grupların sayısı oldukça çok olsa da fiili olarak hayata geçirilmiş çok az sayıda aktif araştırma istasyonu bulunmaktadır.

Dünyadaki Mars araştırmaları konusunda çalışmalar yapan farklı gruplarla işbirliğimiz olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu makalede sizleri oldukça uzak bir Mars araştırma istasyona götürüyoruz; Brezilya!

Julio Rezende

Habitat Marte istasyonu koordinatörü Sayın Prof.Dr.Julio Rezende yaptığım ve her ne kadar uzay da olsa, bir çok alanda kendi mesleğimle doğrudan ilgili röportajımın giriş metnini yukarıda paylaştım.

Gereksiz bilgi kirliliği olmaması adına tamamını buraya almadım. Resimlerle desteklemiş röportajımın uzun versiyonunu Dünyadaki Mars Projesi sayfasından Türkçe olarak buraya tıklayarak, İngilizce olarak ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Beğen  4
Yazar

Çevre Mühendisi. Özel bir şirkette Proje Mühendisi. Sosyal sorumluluk projelerinden olan "Dünya'daki Mars Projesi'nin (Mars on Earth Project)" kurucularından ve Projenin Çevre, Atık Yönetim, Yenilenebilir Enerji Kaynakları sorumlusu. Amatör telsiz çağrı işareti TA2ISU. (Environmental Engineer. Founder of the Mars on Earth Project. Project Environment, Waste Management, Renewable Energy Resources and Communications Officer Turkey. Amateur radio callsign TA2ISU.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir